Kasvattajat

Sitoumuskasvattajat

Kasvattajat voivat halutessaan ilmoittautua ja sitoutua Sitoumuskasvattajiksi. Tällöin kasvattaja sitoutuu:


a) Tekemään yhdistelmätarkastuspyynnön pentueistaan ennen astutusta ja sallivat yhdistelmätarkastuspyynnön vastauksesta muodostuvan taulukon julkaisun yhdistyksen kotisivuilla. Tällöin pennusta kiinnostunut näkee jalostustoimikunnan tarkastaman yhdistelmän tiedot yhdistyksen nettisivuilta, kohdasta Suunnitelmissa/Astutetut. Näin pennunostaja saa avointa ja julkista tietoa yhdistelmästä.


b) Käyttämään aina kirjallista Suomen Kennelliiton sopimusta tai muuta samansisältöistä sopimusta, kun myyvät tai sijoittavat koirat.

Linkki Suomen Kennelliiton sopimuslomakkeisiin


Sitoumuskasvattajat on mainittu kennelnimen mukaisessa aakkosjärjestyksessä.

CERCATORE

Anne Suomalainen

Kyröntie 19

52700 Mäntyharju

puh. 040 527 9729

email: anne.suomalainen152@gmail.com

Facebook: Kennel Cercatore

COME SE

Terhi Järvenpää

Kangasala

puh. 044 5454 656

e-mail: terhi@comese.net

kotisivut: Come Se

ELETTRAN

Johanna Nilimaa

Äänekoski

puh. 040 417 5985

e-mail johanna.nilimaa@gmail.com

kotisivut: Elettran

FOOGEL

Sinikka Niinikorpi, Lohja ja

Senja Mäkinen, Kirkkonummi

puh. 040 716 6477

e-mail: foogel@foogel.com

kotisivut: Foogel

GEWITTER

Eija Kalske

Myrskyläntie 349, 07590 Askola

puh. 045 355 6319

e-mail: eija.kalske@gmail.com

kotisivut: Gewitter

HOPEANUOLEN

Hannele Törmänen

Siikajoki

puh. 050 387 6080

e-mail: hopeanuolen@gmail.com

kotisivut: Hopeanuolenkennel

JABIAN

Hanna Salovuori

Sipoo

puh. 050 322 7432

e-mail: kenneljabian@gmail.com

kotisivut: Jabian

JAMIE´S

Heidi Malaska

00610 Helsinki

puh. 050 533 7979

E-mail: Pajulampi30@gmail.com

Facebook: Jamie’s kennel

JUDHILL'S

Ossi Närvänen

Helsinki

puh. 044 978 5550

e-mail: kenneljudhills@gmail.com

kotisivut: Judhill's

KEIMAILIJAN

Riikka Kettunen

Vantaa

puh. 044 340 6686

e-mail: Keimailijan@gmail.com

Facebook: Keimailijan

LAGLA'S

Sandra Koivistoinen

Vantaa

e-mail: laglaskennel@gmail.com

kotisivut: Kennel Lagla's

Facebook: Kennel Lagla's

LAGONOTELLA

Nea Rautanen

06400 Porvoo

puh. 040 4191998

e-mail: lagonotella@gmail.com

Kotisivut: Lagonotella

MAMILBON

Mari Holm


NAMBERVAN

Lisbeth Fridman-Kallio & Kristiina Kallio

Uimarannantie 11, 09220 Sammatti

puh. 040 591 8990 (Lisbeth),

puh. 040 742 4746 (Krisse)

e-mail: kennelnambervan@gmail.com

kotisivut: Nambervan

NUXO

Maria Axo

Seivistentie 108, Parainen

puh. 0400 820 642

e-mail: maria.axo@maxo.fi

kotisivut: Nuxo

PUNATASSUN

Riitta Häyrynen

Porlammintie 1000, 07820 Porlammi

puh. 040 749 8603

e-mail: punatassun@lagotto.fi

kotisivut: Punatassun

SAMMALTASSUN

Minna Montonen

Leppävirta

puh. 050 547 5878

e-mail: minna.montonen1@gmail.com

Facebook: Sammaltassun

TUBERO D'ORO

Marisa Köngäs, Juolukkakuja 13 Vantaa

Mari Rautavirta, Palokuja 3 Lammi (Hml)

puh. 040 540 2825 (Marisa)

puh. 045 6066 599 (Mari)

e-mail: tuberodoro@gmail.com

kotisivut: Tubero d'Oro

Facebook: Kennel Tubero d'Oro

YESTAS

Satu Vihanto

Nikkiläntie 131, 24910 Halikko AS

puh. 044 200 9928

e-mail: yestas.satu@ebaana.net

kotisivut: Yestas


Muut yhdistyksen jäsenkasvattajat

Nämä Suomen Lagottoklubin jäsenenä olevat kasvattajat ovat allekirjoittaneet Suomen Kennelliiton kasvattajasitoumuksen. Siinä he ovat muun muassa sitoutuneet myydessään tai sijoittaessaan koiraa käyttämään Kennelliiton vahvistamia lomakkeita tai muuten kirjallisia saman sisältöisiä sopimuksia.

Linkki Suomen Kennelliiton sopimuspohjiin

Kasvattajasitoumus

Kasvattajat on mainittu kennelnimen mukaisessa aakkosjärjestyksessä.

ANGELINES

Piia Lehmonen

Laukaa

puh. 040 555 1870 (myös WA)

e-mail: kennel.angelines@gmail.com

Facebook: kennel Angelines

BAZOLO

Inge-Maj & Justo Estupiñan

Lilltelsarvägen 85 a, 66140 Övermalax

puh. 050 305 9168 / 050 305 9167

e-mail: info@bazolo.dog

kotisivut: Bazolo

BAYJET

Susanna Söderholm

Hakapellontie 50,

01900 Nurmijärvi

puh. 0400 609 075

e-mail: bayjet@gmail.com

BIGODINO'S

Emilia Haataja

Asema-Alue 6A, 87100 Kajaani

puh. 0400 901976

e-mail: haatajaemilia@gmail.com

kotisivut: Bigodino's

BONNIEN

Minna Sillantie

Sienimetsäntie 1 A 4, 33960 Pirkkala

puh. 050 389 8696

e-mail: minna.sillantie@kolumbus.fi

Kotisivut: Bonnien

CANTHARELLIN

Jaana Lamppu-Blick

Lahti

puh. 040 5101477

e-mail: tryffdeli@tryffdeli.fi

kotisivut: Cantharellin

DREAMY'S

Terhi Hilli

Marjapellontie 2

92140 Pattijoki

puh. 040 9633 496

e-mail: dreamys2016@hotmail.com

kotisivut: Dreamy's

FENDANDOS

Kaarina Salo

Pennala

puh.0400 600678

e-mail fendandos@gmail.com

kotisivu: Fendandos

FOECUNDISSIMA

Nina Kumin

Porvoo

puh. 0400 326 349

e-mail: foecundissima@gmail.com

Facebook: Foecundissima

FUNGO

Anni Nevala

Oulaistentie 273, 86220 Merijärvi

puh. 041 5374 374

e-mail: kennelfungo@gmail.com

kotisivut: Fungo

JET-SET'S

Thea-Lena Wiedebaum ja Johan Rönnholm

Poikkitie 8

10620 Tammisaari

puh. 0453 42 6576

e-mail: thealenaw@yahoo.fi

KATAJAKONNUN

Katariina Jokipaltio

39150 Pinsiö

puh. 045 671 8435

e-mail: katajakonnun@gmail.com

kotisivut: Katajakonnun

KINGHILL'S


Taina Vainio


Tuusula


puh. 044-0120378


e-mail: kinghills@gmail.com


Kotisivut: Kinghill's

LEY LINE

Nina Vuori

Helsinki

puh. 044-5111 363

LIFE WITH

Jenni Heikkinen

Lappeenranta

puh. 050 492 3453

e-mail: jenni.heikkinen@hotmail.com

Kotisivut: Life with Lagottos

LUMILUX

Anne ja Jukka Tervonen

Särkilahdentie 11, 87830 Nakertaja (Kajaani)

puh. +358 400 807971 Anne

puh. +358 400 546641 Jukka

e-mail: anne.lumilux@gmail.com

kotisivut: Lumilux

LYSTIMÄEN

Riitta Aumo

Vehkosuontie 85, 14500 Iittala

puh. 0400 415928

e-mail: riitta.aumo@luukku.com


MAGOTIN

Tuija Lahti

Hirvihaara, Mäntsälä

puh. 040 746 8044

e-mail: tuija.lahti.m@gmail.com

kotisivut: Magotin

MANDARABAN

Tere Jääskeläinen

Itäinentie 28, 06100 Porvoo

puh. 044 5532 941

e-mail: tere.jaaskelainen@gmail.com

MINXMIND

Hanna Hakulinen

Kotka

e-mail: minxmind@gmail.com

kotisivut: Minxmind

PAJATAR

Paula Heinonen

Vantaa

puh. 040 536 7137

e-mail:

pbpheinonen@gmail.com

ROSAGRUS

Aino Krohn & Kaisa Rosenström

Pokrinniemi 17, 13210 Hämeenlinna

puh. 050 591 2465

e-mail: ainos.toimisto@gmail.com

RUSTIIKIN

Tanja Ruotsalainen

Kulunnantie 266a, 87950 Kuluntalahti

puh. 050 534 7907

e-mail: rustiikin@gmail.com

Kotisivut: http://rustiikin.weebly.com/

SUKLAAPUSUN

Emilia Tuovinen

71800 Siilinjärvi

puh. 050 300 8779

e-mail: suklaapusun@hotmail.com

kotisivut: Suklaapusun

TALLHAGAN

Monica Smeds

10300 Karjaa/Karis

puh. 0407726010

e-mail:

mosmeds@gmail.com

Facebook: Kennel Tallhaga

TINTTIRITIN

Marja Siven

Lempyy

puh. 050-5213153

e-mail: siven.marja@gmail.com


WILDFINN

Salla-Mari Kuusinen

Vaihdetie 6, 37550 Lempäälä

puh. 040 833 9796

e-mail: wildfinn.lagotto@gmail.com

kotisivut: Wildfinn

Ohjeet kasvattajapalstalle pääsemiseksi:

Kasvattajat maksavat Suomen Lagottoklubi ry:n jäsenmaksun sekä kasvattajapalstamaksun 10 euroa/vuosi. Kasvattajapalstamaksulla tiedot tulevat Lagotto-lehden Kasvattajia -palstalle sekä Suomen Lagottoklubin internetsivuille. Kasvattaja pääsee myös halutessaan suljettuun Facebook-keskusteluryhmään Suomen Lagottoklubi ry:n kasvattajat.

Maksutiedot kasvattajapalstamaksusta saat jäsensihteeriltä jasenlagotto@gmail.com. Toimita myös muutokset yhteystiedoissa jäsensihteerille, samoin jos haluat poistaa tietosi lehdestä tai tältä sivulta.

Ohjeet sitoumuskasvattajaksi ilmoittautumiseksi:


Kasvattajat voivat halutessaan ilmoittautua Sitoumuskasvattajiksi. Tällöin kasvattaja sitoutuu:


a) Tekemään yhdistelmätarkastuspyynnön pentueistaan ennen astutusta ja sallivat yhdistelmätarkastuspyynnön vastauksesta muodostuvan taulukon julkaisun yhdistyksen kotisivuilla.


b) Käyttämään aina kirjallista Suomen Kennelliiton sopimusta tai muuta samansisältöistä sopimusta, kun myyvät tai sijoittavat koirat.


Tavoitteena on yhdistyksenä palvella entistä paremmin pennunostajia ja tarjota heille avointa ja läpinäkyvää tietoa kasvattajien toimintatavoista. On tullut myös tarpeelliseksi korostaa kirjallisten sopimusten tärkeyttä ja viestiä vahvasti pennunostajille heidän oikeuttaan kirjalliseen sopimukseen.


Kannattaa huomata, että yhdistelmätarkastuspyyntölomakkeeseen on tehty kasvattajien toiveesta mahdollisuus ilmoittaa, että kaikki mahdolliset pennut ovat jo varattu. Näin ollen yhdistelmän julkaisu yhdistyksen suunnitelmissa-sivulla, ei enää vanhaan tapaan aiheuta valtavaa yhteydenottotulvaa.


Klubin Internet-sivuille sekä lehteen listataan elokuun 2022 alusta alkaen erikseen Sitoumuskasvattajat ja sen jälkeen muut yhdistyksen kasvattajapalstamaksun maksaneet kasvattajat. Sitoumuskasvattajaksi ilmoittautuminen ei maksa erikseen mitään, mutta jos haluat että tietosi näkyvät yhdistyksen medioissa, tulee kasvattajamaksu olla entiseen tapaan hoidettuna.


Jalostustoimikunta seuraa Sitoumuskasvattajien rekkisteröityjä pentueita ja on kasvattajaan yhteydessä, mikäli yhdistelmätarkastuspyyntöä ei ole tehty. Mikäli Sitoumuskasvattajan ja pennunostajan tai sijoituskoiran haltijan välillä syntyy erimielisyyttä ja yhdistykseen otetaan yhteyttä ja kerrotaan ettei kirjallista sopimusta ole, saatamme pyytää nähtäväksi kirjallisen sopimuksen. Hyvän kenneltoiminnan mukaisesti sopimukset tulee säilyttää huolellisesti. Mikäli Sitoumuskasvattaja ei noudata sitoumuksiaan a ja b, hänen tietonsa poistetaan Sitoumuskasvattajat-listalta.


Sitoumuskasvattajaksi voit ilmoittautua tästä linkistä! Laita lisäksi viesti jalostustoimikuna@lagottoromagnolo.fi ja kerro ilmoittautuneesi sitoumuskasvattajaksi, niin jalostustoimikunta tietää liittää yhteystietosi oikeaan listaan.